Archív

 

#14 Igrici na koberci

Ali ORAVCOVÁ – Martin MACEJ – Sveťo ŠOMŠÁK


23. máj 2019 o 19.00 hod.

 

Ali som spoznam v starej Amane. Roznášala čaj a pozerala na svet veľkými hnedými očami. Písala poéziu, mala rada básne Joža Urbana – proste malá lokálna víla. V tom čase som organizoval otvorené mikrofóny tak bolo úplne samozrejmé, že na jednom z nich zarecitovala svoje texty. Bola kúzelná. Keď som Ali stretol minulú zimu, zistil som, že je doktorandkou na UPJŠ. Témou jej štúdia je balada v slovenskej literatúre a ja milujem balady. Slovo dalo slovo a májoví igrici budú rozprávaním sa na tému slovenská balada.

Hudobným hosťom májových igricom bude šikovný gitarista Martin Macej. Martin takisto vrámci otvoreným mikrofónov už vystúpil a som veľmi rád, že si ho budem môcť vypočuť opäť.

Pozývam vás na moderovaný večer so slovenskou baladou, bluesovou gitarou a šálkou čaju.

Svetozár Šomšák
dramaturg a organizátor igricov na koberci


 

#13 Igrici na koberci

Michal DŽUKA – Sveťo ŠOMŠÁK – Peter TRNKA


25. apríl 2019 o 19.00 hod.

Michal Džuka alias Džuki je pesničkársky samorast z Ružomberka. S nedefinovateľnou pravidelnosťou sa objavuje v programoch, ktoré v Košiciach organizujem. Džukiho piesne oslovujú originálnou poetikou a mužským hlasom v ktorom sa stretli bluesman, igric aj šansoniér. Džuki vsadil na živé hranie a preto ho skôr stretnete s gitarou v čajovni alebo na ulice, než vo virtuálnom priestore. Nenechajte si ujsť autentický zážitok živého hrania.

Pozývam vás na moderovaný večer s pesničkami pri šálke čaju.

Svetozár Šomšák
dramaturg a organizátor igricov na koberci


 

#12 Igrici na koberci

Michal SMETANKA – Sveťo ŠOMŠÁK – Peter TRNKA


21, marec 2019 o 19.00 hod.

Marcovým hosťom igricov na koberci bude Mišo Smetanka – muzikant, prevádzkovateľ súkromného múzea hudobných nástrojov a fajny chlop. Mišova tvorba je nasiaknutá týmto priestorom a deje sa v tomto čase. Môžte v nej nájsť odkazy predkov aj vízie slobody a nespútanosti. Mišo sám vraví, že najslobodnejšie sa cíti pri muzike. Je fascinovaný každým tónom, každým novým nástrojom, ktorý objaví.

Ak máte chuť na atmosféru akustického hrania a čarovanie so zvukmi, pozývam vás na moderovaný večer s pesničkami pri šálke čaju.

Svetozár Šomšák
dramaturg a organizátor igricov na koberci


 

#70 OpenMic december 2017

– Edo KLENA – Lukáš VALKUČÁK – 

– Milan KALMÁR – Sveťo ŠOMŠÁK – Peter TRNKA –

Decembrový otvorený mikrofón v stredu 20. 12. o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach, bude trocha rozlúčkový. Číslo 70 dáva impulz pre pauzu, takže decembrová zostava účinkujúcich bude východoslovenský pesničkársky Olymp.

 • Edo Klena je slovenský pesničkár, krstný otec košických otvorených mikrofónov a úžasný človek. Má na svojom konte 8 albumov a v kuchyni pripravený ďalší. Ozvláštnením Edovho vystúpenia bude jeho sekundant a kolega Lukáš Valkučák – vynikajúci prešovský gitarista.

 • Milan Kalmár – chlap s gitarou. Milanove piesne sú tak trocha zhudobnené romány, baladické a nesentimentálne texty, ktoré v kombinácii s mužským hlasom sú výpoveďou, ktorá si zaslúži poslucháčske ucho.

 • Sveťo Šomšák je pesničkár a popularizátor akustického hrania. Kapelník folk-fajnovej formácie Wernisáž, ktorá je aktuálne dvojčlenná a vrámci večera zahrá na klavíri aj Peter Trnka.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák – dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice december 2017

#69 OpenMic november 2017

– DŽUKI – Barbora OPIELOVÁ –

Novembrový otvorený mikrofón v stredu 22. 11. o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach, bude príležitosťou spoznať menej známe mená a vypočuť si neobohrané piesne. Z Ružomberka príde Džuki a z Hanušoviec nad Topľou Barbora Opielová.

 • Džuki je pesničkársky samorast s nadčasovou poetikou. Na košických otvorených mikrofónoch už zahral a kto ho počul, verím že si to rád zopakuje a kto ešte nie, teraz má príležitosť. Džukiho piesne voňajú jednoduchým človečenstvom, múdrosťou, ktorá si zaslúži poslucháčske ucho. Mladý muž s gitarou a svojou pravdou.
 • Barbora Opielová jej slovami: "Učím klavír a spev na ZUŠke v Hanušovciach nad Topľou. Hrám na klávesy v novoveskej reggae skupine Karavana. Vo voľnom čase sa snažím o to, aby po mne v tomto pominuteľnom vzdušnom priestore ostal aspoň nejaký odkaz. Väčšinou to zo mňa vychádza vo forme vlastných pesničiek, básničiek a piesňových textov. Hudba je mojou každodennou súčasťou. A to ma nesmierne baví."
Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák – dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice november 2017

#68 OpenMic október 2017

– Milan KALMÁR – David Alfík DEWETTER – Petr RÍMSKY –

Jesenný otvorený mikrofón v stredu 25. októbra o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach, ponúkne opäť slovenčinu aj češtinu. Z Jasova príde MIlan Kalmár a hostia z Prahy David Alfík Dewetter a Petr Rímsky.

 • Milan Kalmár je človek, ktorého košickému (pesničkárskemu) publiku predstavovať netreba. Jeho piesne si veľmi rýchlo našli svojich priaznivcov a tak verím, si ich spolu so mnou prídete opäť raz vypočuť. Aj keď sa to nezdá, je to bezmála rok, čo sa Milan naposledy objavil pred košickým mikrofónom.

 • David Alfík Dewetter sa do Košíc vracia po troch rokoch. Prichádza z Prahy, kde pracuje ako moderátor (Rádio Folk), zvukár, osvetľovač, dramaturg a "príležitostný opilec" ako sám uvádza vo svojom FB statuse. Samozrejme je to predovšetkým pesničkár a básnik so zmyslom pre humor a s príjemným nadhľadom.

 • Petr Rímsky patrí k staršej generácii českých pesničkárov a je nie len vynikajúci hudobník ale aj hudobný teoretik, gitarový pedagóg a autor hudobno-vzdelávacích publikácií. Ako Wikipédia uvádza jeho gitarový prejav je zmesou folku, šansónu, jazzu a bluesu. Petr má po otcovi slovenské korene a do Košíc prichádza aj so svojou sprievodnou kapelou, tak verím, že si jeho vystúpenie poznačíte do kalendára. Určite to bude zážitok.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák – dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice október 2017

#67 OpenMic september 2017

– POTMEHÚT – Anna ŠTĚPÁNOVÁ –

Po letnej pauze v stredu 27. septembra o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach, ďalšie pokračovanie pesničkárskych večerov v spoločnosti prešovskej kapely Potmehút a Anny Štěpánovej z Prahy.

 • PoTmeHút je alternatív-folková kapela z Prešova. Vznikla v roku 2010 a dodnes prešla rôznymi transformáciami členov. Z pôvodnej zostavy ostal len zakladajúci člen Tomáš Telepák, ktorý je aj autorom textov a hudobných kompozícií. PoTmeHút vystihuje proces akým prichádzali inšpirácie priamo z tmavých kútov skúšobne i mysle. Paradoxne niektoré túžobne hýria farbami pod slnkom prežiareným viečkom. Aktuálnu zostavu tvorí Tomáš Kubeník za bicími, Peter Kečkeš so sólovou gitarou a Michal Priester s basgitarou.

 • Anna Štěpánová prichádza z Prahy. Svoju produkciu popisuje slovami: Smyčcové hudboplochy plné expresivního zpěvu. Svěží houslový impresionismus nahněvané mladé ženy.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák – dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice september 2017

#3 Igrici na ulici 2017

– Jano Svetlan MAJERČÍK – Jan ŘEPKA – Eliška SÝKOROVÁ – Svätoslav HAMALIAR –

Do roka a do dňa je tu tretie pokračovanie pesničkárskeho festivalu Igrici na ulici. Okrem hlavných účinkujúcich Jana Svetlana Majerčíka, Sväťa Hamaliara, Jana Řepku a Elišky Sýkorovej, ktorým bude patriť večerný program tohto ročníka festivalu, sa budú v priebehu podvečera na pódiu striedať známejší aj menej známi pesničkári a pesničkárky.

V piatok 18. augusta 2017 od 17.00 do 22.00 bude Halmiho dvor patriť priaznivcov pesničkárstva ale aj fanúšikom vegánskej kuchyne a voňavej kávy.

 • Jano Svetlan Majerčík – vyštudovaný polygraf, manžel, otec rodiny, rodom Lipták a slovenský pesničkár. Jeho piesne voňajú romantizmom, slovanstvom, pokorou aj úctou k tradícii

 • Jan Řepka a Eliška Sýkorová – český pesničkár s gitarou a česká pesničkárka s akordeónom na svojom cykloturné po Slovensku. Honza predstaví svoj najnovší album prekladov švajčiarskeho barda Maniho Mattera

 • Svätoslav Hamaliar – Sväťov hudobný žáner je obsadením folk, hudobne balansujem medzi worldmusic, „neo-trubadúrskou“ baladou a klasickou gitarou

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pod otvoreným nebom.

http://igricinaulici.sk


Igrici na ulici #3 – mestský pesničkársky festival

#66 OpenMic jún 2017

– Števo ŠANTA – Ľudmilla BENKOVÁ –

V stredu 21. júna o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach ďalšie pokračovanie pesničkárskych večerov v príjemnej spoločnosti Števa Šantu a Ľudmilly Benkovej.

 • Števo Šanta je popradský pesničkár, bloger a básnik. Števova poetika nenapĺňa obraz hôrneho chlapca z pod Tatier ale vie sa dotknúť poslucháčovej duše svojou melanchóliou a sentimentom. V roku 2016 vydal svoj v poradí už tretí album XXX. Júnový otvorený mikrofón teda bude aj o predstavení piesní z tohto albumu. Števo ich dá sám akusticky a pesničkársky.

 • Ľudmilla Benková je košická pesničkárka, ktorá vyrástla na folklórnom speve a pedagogickom chlebe (učí keramiku na umeleckej priemyslovke). Ľudmilla vie svojou nezameniteľnou farbou hlasu poslucháča usadiť hlbšie do kresla a ak sa necháte, zážitok vás neminie.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák – dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice jún 2017

#65 OpenMic máj 2017

– Milan KOLCUN – Juraj KARLÍK –

V stredu 17. mája o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach autorská poézia v autorskej prezentácii.

 • Milan Kolcun je košičan a v dobrom slova zmysle ikona mesta. Košičania ho poznajú ako popularizátora histórie a sprievodcu zákutiami metropoly. Potulky majú svoje publikum a Milan vie zaujímavosti a históriu Košíc ponúknuť autenticky a neinvazívne. Okrem potuliek samotných Milan k tejto téme vydáva knihy a publikuje. Od roku 2014, v priestoroch Malej scény ŠD, Milan moderuje vlastnú talkshow Bez šepkára. Tento populárny formát je priestorom pre predstavenie necelebrít mesta aj regiónu. Ako popularizátora histórie, spisovateľa a moderátora môže Milana Kolcuna poznať väčšina košičanov, ale málokto o ňom vie, že je aj básnikom. Práva tento jeho poetický rozmer máte možnosť spoznať na májovom otvorenom mikrofóne.

 • Juraj Karlík je folklorista, muzikant, čajovník a manažér. V jazyku 21. storočia je to vizionár. Od roku 2014 Juraj manažuje HalmiSpace – multižánrový priestor, ktorý spája kaviareň, kuchyňu zdravého životného štýlu, inšpiratívne podujatia a coworking. Je podporovateľom otvorených mikrofónov a spoluorganizátorom mestského pesničkárskeho festivalu Igrici na ulici. Juraj hrá na husle a kto ho už dávno nepočul, môže si ho prísť vypočuť na májový otvorený mikrofón.

Pozývam vás vychutnať si autentickú atmosféru čítanej poézie v doprovode huslí pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice máj 2017

#64 OpenMic apríl 2017

– Pavol Bartoš PAVLOVITZ – Peter Lachký PETIAR –

V stredu 19. apríla o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach dvaja pesničkári: Pavol Bartoš a Peter Lachký.

 • Pali Bartoš je slovenský pesničkár, organizátor, aktuálne košičan. Piesne skladá od roku 2009, kedy začal zhudobňovať básne a texty Bardejovského literárneho klubu. Toto je obdobie Paliho tvorby, ktoré sa spája s menami súčasných slovenských autorov: Daliho Stana a Petra Staríčka. V roku 2012 Pali samizdatovo vydal svoj CD debut Zo seba von – 10 piesní koncentrovaného smútku aj temperamentu.

 • Peťo Lachký – web developer, drupalista, pôžitkár, príležitostný cestovateľ, kreatívny človek a pesničkár. Peťo je za mikrofónom zábavný, bezprostredný aj vážny v témach. Posledné roky je možné ho stretnúť na pódiu nie len ako pesničkára, ale aj ako stand up komika. Svojím gitarovým kumštom úspešne dopĺňa zoskupenie Tri tvorivé tvory.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice apríl 2017

#63 OpenMic marec 2017

– Martin BREČKO –

stredu 15. marca o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach zahrá a zaspieva Martin Brečko – košický gitarista, spevák a textár.

Martin sa orientuje najmä na folk a pop s prvkami bluesu. Na hudobnej scéne sa pohybuje už niekoľko rokov, a to okrem sólovej dráhy aj ako frontman kapely The Letters. Hudba ho sprevádza počas celého života. Začiatky sú spojené s hrou na flautu a trúbku, neskôr si ho získala gitara a spev, ktorým sa venuje dodnes. Za štart sólovej dráhy možno nepochybne považovať tohtoročné víťazstvo v autorskej pesničkovej súťaži Košický zlatý poklad. Ten sa mu podarilo vyhrať s jeho vlastnou piesňou Slová.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice marec 2017

#62 OpenMic február 2017

– Pepa NOS –

stredu 15. februára o 19.00 v priestoroch HalmiSpace na Hlavnej 21 v Košiciach zahrá a zaspieva Pepa Nos – český pesničkár, skladateľ, herec, učiteľ jógy aj murár.

Pepa Nos začal s pesničkárstvom v roku 1974 ale už v 1982 dostal zákaz "živiť sa spievaním". Nasledovalo obdobie, kedy si zarábal ako učiteľ angličtiny aj ako lektor jógy. Prvý album "Země je kulatá" mu vyšiel v roku 1990 a rovnomenná pieseň stále patrí k Pepovým najznámejším, podobne ako "Agent sí aj ej". V 90-tych rokoch sa Pepa objavoval na festivalových pódiách, dnes ho stretnete skôr v komornejších priestoroch, prípadne na výchovom koncerte alebo na besede so študentmi na škole. Diskografia Pepu Nosa obsahuje cez 10 platní, CD albumov a DVD záznamov koncertov. Originálnosť Nosovho pesničkárskeho prejavu a jeho nekonformnosť, inšpirujú komunitu obdivovateľov aj živia skupinu zatracovateľov. "Je-li Bůh a jsem-li bohoroven, proč mě nebe zavaluje kopcem hoven..."

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice február 2017

#61 OpenMic január 2017

– Laco SASÁK – Brunhilda LINSELOVÁ –

V stredu 18. januára o 19.00 v priestoroch HalmiCaffe na Hlavnej 21 v Košiciach zahrá a zaspieva sám muž s gitarou Laco Sasák, ako predkapela prispejú Brunhilda Linselová na husliach a Daniel Benkö na klavíri:

 • Laco Sasák je homo musicus – človek, ktorý svoj život prelinkoval s folk, country a bluesgrass aktivitami v Košiciach. Laco je zakladajúci člen skupiny Veslári, v ktorej pôsobil od r. 1971 do 1996 ako hráč na husle, pedal steel guitar a zároveň písal texty. Od r. 2001 do 2006 spolupracoval s Petrom Dulom v skupine Country pohoda. V Košiciach organizuje country podujatia (Folk a country pohoda: 2002 – 2006, Pocta Petrovi: 2009 – 2016 a koncerty amerických bluegrassových hudobníkov). Na januárovom otvorenom mikrofóne sa predstaví trochu netradične ako sám muž s gitarou.

 • Brunhilda Linselová hrá na husliach od svojich 7 rokov a ako sama vraví je to jej práca aj koníček. Je učiteľkou hry na husle a žánrovo nie je prieberčivá. Vie ponúknuť klasiku, country aj populárnu pieseň. Na januárovom otvorenom mikrofóne rozospieva husle v doprovode klavíra Davida Benkö.

Pozývam vás vychutnať si pesničkársku udalosť pri šálke kávy alebo čaju.

Svetozár Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov

OpenMic Košice január 2017