#56 OpenMic jún 2016 – Strangedoors – Peter Janků –

Dramaturgia júnového večera znesie prívlastok otvorená. Strangedoors – teda Tomášove nihilizmom nasiaknuté texty plus Majove a Dominove gitarové podmazy – to bol svet bítnickej slobody. Svet nespútaného slova, svet priamočiarej spovede. Tomáš vie byť teatrálny, vie byť patetický a vie byť prítomný. Text „Chcel by som“ z jeho prvej zbierky (Paper back, 2013) bol naozajstným zážitkom. Ten okamih je nespostredkovateľný a kto tam bol, vie o čom píšem. Stragedoors dohrali svoj set, zaklincovali to prídavkom a odišli na cigaretu.

Peter Janků priniesol na pódium svoju vieru v Boha a svoje odhodlanie. Bol úprimný. K uvedeniu nového albumu do sveta si prizval Eda Klenu a tak dobrá víla Edo poprial albumu aby sa dobre predával. Peťo sa pobavil na prívlastku gospelový pesničkár ale nezaprel texty voňajúce evanjeliom. Bolo „20 rokov čakania“ aj „Balada slovenská“ a boli „Keď“ a „Pózy a postoje“ z najnovšieho albumu. Zaspievali sme si spolu a na chvíľu sme boli rodina.

Mal som pocit zadosťučinenia, že sa za mikrofónom vystriedali dva pohľady na svet a nebol to boj, bol to rozhovor. Ďakujem Tomášovi aj Peťovi, Majovi aj Dominovi aj trpezlivému publiku.

Budúcnosť patrí malým pódiám!
Sveťo Šomšák, dramaturg a organizátor otvorených mikrofónov